Etsy boltot bárki nyithat mindössze pár egyszerű lépésben. Mi szükséges ehhez, és mi nem, mennyibe kerül és mit kell tudni róla? Lássuk! Etsy segítség a kezdéshez.
Mi szükséges, ahhoz hogy Etsy boltot nyissunk?
- Valamilyen termék, ami megfelel az Etsy kritériumainak és besorolható a fő kategóriák egyikébe (lásd az Etsy bemutatása bejegyzést)
- Saját fénykép és leírás a termék(ek)ről
- Bankszámla és ahhoz kapcsolódó bankkártya (leginkább Mastercard vagy Visa, de néhány banknak a Maestro kártyáját is elfogadja az Etsy)
Mi NEM szükséges, ahhoz hogy Etsy boltot nyissunk?
- Nem szükséges korábbi értékesítési tapasztalat.
- Nem szükséges vállalkozás (a boltnyitáshoz önmagában), hiszem ráérünk arra akkor, ha már “eladtuk” az első terméket vagy ha már látszik, hogy van érdeklődés a termékeink iránt.
- Angol nyelvtudás (ez természetesen ebben a formában nem igaz, de a bolt létrehozásában segíthet egy angolul beszélő ismerős vagy rokon, utána a rendszer automata és viszonylag keveset kell a vevőkkel levelezni, ha nem testre szabott terméket árulunk)
- Nincs semmilyen díja az Etsy bolt nyitásnak, de a termékek listázása (feltöltése) darabonként 20 centbe kerül (kb 50 Ft), de van rá mód, hogy induláskor ezt megspórold.
Az Etsy lehetővé teszi, hogy egy már az Etsy-n áruló eladó meghívjon mást is, és ha az illető a meghívás alapján regisztrál, akkor mindketten (a meghívó és a meghívott is) 40 termék ingyenes listázását kapják ajándékba (vagyis 8 US dollár értékeben kap mindkét fél kedvezményt). Amennyiben van Etsy-n áruló barátod, kérj tőle ajánlót, vagy használd az enyémet a regisztrációhoz:
Regisztrálj itt, és 40 terméket ingyen tölthetsz fel az Etsy-re
Ha már regisztráltál, akkor sajnos nincs lehetőséged utólag ezt a kedvezményt megkapni. Ha még nem kezdtél hozzá a termékek feltöltéséhez (és nem választottál boltnevet), akkor esetleg érdemes lehet megfontolni, hogy újra regisztrálj, mert ez a 40 termék ingyenes listázása jól jöhet a kezdetekkor. Nem gond, ha először csak pár terméket töltesz fel, ez a kedvezmény megmarad későbbre is.
Regisztráció után érdemes egyből a profilunkat kitölteni, ide bemutatkozás és fénykép is kerüljön. Fontos, hogy ha több Etsy boltot is nyitunk (akár későbbiekben), akkor a bemutatkozáskor mindet meg kell említeni annak a linkjével együtt (amúgy törölhetik a boltjaidat!). A profil kitöltéséhez itt találsz még segítséget.
Etsy bolt nyitása 4 egyszerű lépésben
Kattints az Etsy oldalán a jobb felső sarokban a Sell on Etsy linkre (de jobb ha a meghívó linkre kattintasz, mert itt nem kapod meg az ingyenes termékfeltöltéseket).
A regisztrációhoz szükséged lesz egy hitelesítő eszközre, mivel Magyarországról nem működik a kétlépcsős azonosítás. Erre használhatod a Google authenticatort. Keress rá mobilon és töltsd le az appot.
1. Alapadatok megadása
Válaszd ki a boltod nyelvét
Mivel az Etsy-n a legtöbb vásárló angol anyanyelvű, így érdemes ezt választani. Ha kifejezetten spanyol, német, orosz stb nyelvterületet célzol meg, akkor esetleg meg lehet fontolni, hogy azt a nyelvet válaszd, de minden más esetben az angolt javaslom. Az Etsy automatikusan lefordítja (gépi fordítással) a boltokat és a termékek leírását a kiemelt nyelvekre, így simán lesznek olyan spanyol vagy francia vásárlóid az angol nyelvű oldaladon, akik nem is beszélnek angolul. Vagyis tényleg érdemes a boltot angol nyelvre állítani akkor is, ha te csak más nyelven beszélsz. A boltod nyelvét később meg tudod változtatni.
Állítsd be a bolt pénznemét
A kiválasztott pénznemben fognak a termékeid alapból látszódni. Ma már elsősorban az eurót javaslom, bár 2 éve még az USA dollárt mondtam volna. Már minden Etsy vásárló átállíthatja a pénznemet a neki tetsző 23 pénznem bármelyikére az oldalon, és abban látja az Etsyn lévő összes termék árát, így a bolt pénzneme elsősorban az pénzügyi elszámolás miatt fontos.
Az Etsy a bevételeket Magyarországra minden esetben euróban utalja át, és ha a bolt pénzneme nem euróra van állítva (hanem pl USD-re), akkor 2,5%-os átváltási díjat számol fel és ennyivel csökken a nyereségünk.
Megjegyzés: eurót minden magyarországi bankszámlán lehet fogadni, de sok banknál nagyon magas az átváltási összeg (forintra váltják, amikor beérkezik az összeg), így lehet érdemes ezért bankszámlát váltani. Érdeklődj a bankodnál hogy a bankszámládra milyen feltételekkel érkezik euró)
2. Találd ki az Etsy boltod nevét
A boltod neve lehet fantázianév, a te neved, vagy valami, ami arra utal, hogy mit árulsz. Minden boltnak egyedi neve van, így elképzelhető, hogy a kívánt név már foglalt, ez esetben próbálj valami plusz kifejezést hozzácsapni a tervezett névhez (pl: shop, workshop, collection stb). Érdemes eleve angol kifejezésekben gondolkodni, ezzel is segítve a vásárlókat. Ez a név jelenik majd meg az Etsy shop tetején, illetve ez szerepel majd a boltod URLjében/címében is, így érdemes előre gondolkodni, hogy fog kinézni ha például a névjegykártyádon is fel kell tüntetni. Nyugodtan gondolj ki érdekes, kreatív vagy egyedi nevet a boltodnak, ami figyelemfelkeltő vagy csak könnyebb megjegyezni. A boltod webcíme így fog kinézni: boltnév.etsy.com vagy https://etsy.com/shop/boltnév
Az a boltnév, amit egyszer már használt valaki, nem szabadul fel akkor sem ha az eredeti tulajdonosa törli a boltot, vagy megváltoztatta annak a nevét, így önmagában az, hogy nem találsz adott névvel Etsy shopot, nem jelenti, hogy azt a nevet regisztrálni tudod, így ne ez alapján nézegesd a neveket.
Érdemes megjegyezni, hogy egyszer (de csak egyszer!) lehetőséged van rá később is, hogy a boltod nevét megváltoztasd, így nem nagy gond, ha csak később találod meg az ideális nevet.
2. Töltsd fel az első terméket
A terméked lehet hagyományos termék vagy digitálisan letölthető termék (pl: szabásminta, kötésminta, fűzésminta, kinyomtatható dolgok stb.) egyaránt.
Itt megtalálod, hogy milyen termékek nem árusíthatók az Etsy-n.
Add meg a termék nevét, kategóriáját és leírását, és választható variációit (ha van). Tölts fel fotó(ka)t és találj ki egy árat neki. Add meg, hogy hova és mennyiért szállítod a terméket. Beállíthatsz neki tageket is, hogy könnyebben megtalálják a vásárlók.
Tippeket a termék feltöltéséhez itt írok.
Töltsd fel a további termékeidet is.
3. Állítsd be, hogy milyen fizetési módokat fogadsz el az Etsy boltodban
Ez ma már csak az Etsy Payments lehet.
Több infót az Etsy Payments-ről itt találsz.
4. Etsy bolt megnyitása
Ezután már csak arra van szükség, hogy megadd a számlázási adataidat, és ha eddig nem tetted meg, akkor megadd a bankkártya adataidat, amivel a listázási díjakat és az Etsy jutalékait fizeted és már meg is nyithatod a boltod.
Ha már nyitva van az Etsy shop, akkor elkezdheted testre szabni azt: állítsd be a szabályzataidat, tölts fel ikont és fejlécképet a boltnak, írj valamit a bolt leírásába.
Ha úgy érzed, hogy segítségre van szükséged a bolt megnyitásához, akkor nézd meg az Etsy bolt nyitása és kezelése online tanfolyamot, ahol lépésről-lépésre megmutatom a folyamatot, bemutatom, hogy milyen fotókat tölts fel, és hogyan állítsd be a boltodat.
Hogyan tovább? Olvasd el milyen teendőid vannak miután megnyitottad az Etsy boltod!
Segítség kellene a regisztrációhoz vagy a bolt beállításainál?
Összeállítottam egy letölthető dokumentumot (PDF), amiben a regisztrációtól kezdve az összes adminisztrációs oldalig mindennek megtalálható a magyar nyelvű fordítása és a főbb funkcióinak a magyarázata.
45 képernyőmentés, fordítással és magyarázatokkal, lépésről-lépésre
Segít a regisztrációban, a bolt beállításában és a bolt adminisztrálásában
…